• 0342 360 9045

TURİZM UYGULAMA OTELİ TESİS İÇİ SALGIN TEDBİR PLANI

1. Tesis Korona virüs Sorumlusu: Alpaslan Yalçın

2. Tesiste yer alan genel kullanım alanlarında aynı anda en fazla bulunması gereken personel/ misafir sayıları aşağıdaki gibidir.

TESİS İÇİ SALON ADI

MAKSİMUM MİSAFİR SAYISI

MAKSİMUM PERSONEL SAYISI

KAHVALTI SALONU/ALANI

60

2

ÇOK AMAÇLI SALON ve BAHÇESİ/ALANI

250

10

TOPLANTI SALONU/ALANI

75

2

 

3. Tesisimizin kahvaltı salonu bölümü 07:00–10.00 arası hizmet vermektedir. Tesisimizin tüm alanları 10.00 itibari ile her iki saatte bir sırayla dezenfekte edilmektedir. Dezenfekte edilmiş bölüm hizmete hazırdır. Misafirler tarafından kullanılan yemek masaları dezenfekte edilmek üzere kullanıma kısa süreli olarak kapanır. Misafirlere dezenfekte edilmiş alanlarda hizmet sağlanır. Yemek servisi verilen masalar arası mesafe 1,5 metre, yan yana sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenmiştir. Servis personelimiz, servis esnasında mesafe kurallarını korumaya ve temastan kaçınmaya özen göstermektedir. Kahvaltı hizmeti açık büfe şeklinde yapılmakta olup açık büfede görevli personel tarafından müşteriye servis yapılır. Açık büfe standına personel hariç misafirler temasta bulunmamaktadır. Genel kullanım alanlarında yer alan çay/kahve makinesi, su sebilleri, içecek makinesi gibi araçların kaldırılması veya misafirin servis elemanı aracılığıyla servis alması sağlanmaktadır. Yemek masaları, sandalyeler, servis malzemeleri, şeker, tuz, baharat, peçete gibi malzemelerin her misafir kullanımından sonra alkol bazlı ürünlerle hijyen temizliği yapılmaktadır. Çatal, bıçak ve kaşık ürünleri kapalı zarflarda verilmektedir.

4. Lobi, resepsiyon alanı ve açık alanlarda yer alan oturma/bekleme/yeme-içme alanları, kahvaltı salonu dahil tüm genel kullanım alanları sosyal mesafe planına uygun olarak düzenlenmiştir. Sosyal mesafeye ilişkin gerekli önlemler almış, işaretlemeler yapılmış, genel kurallar çerçevesinde hazırlanan genelge ve uyarı afişlerinin asılı olduğu panomuz yer almaktadır. Tesisimize plana uygun kapasiteden fazla misafir kabul edilmeyecektir.

5. İzolasyon odası olarak 301 ve 303 nolu odalar ayrılmış olup; ikametgah adresi Türkiye sınırları dışında olan misafire, ülkemiz sınırlarına girdikten sonra veya konaklama süreci içerisinde COVID-19 teşhisi konulması ve Sağlık Kuruluşunca hastanede tedavisi gerekmediğinin belirlenmesi halinde, konaklama sözleşmesinde belirtilen süre ve koşullarda bu odalarda kalması için hazır bulundurulacaktır.

6. Tüm alanların temizliği, yüzeyin niteliğine göre standartlara uygun dezenfeksiyon malzemeleri ile ve her iki saatte bir yapılmaktadır, bu uygulamaların izlenebilirlik kayıtları tutulmaktadır. Tuvaletlerin zeminleri, klozetler, lavabolar, musluk ve batarya başlıkları, kapı kolları sık sık temizlenir, dezenfekte edilir ve izlenebilirlik kayıtları tutulmaktadır.

7. Tesisin tüm alanlarında (misafir odaları, kahvaltı salonu, mutfaklar, ortak kullanım alanları vb. dahil) uyulması gereken kurallar

• Alanların temizliği için su ve deterjan ile temizlik yapıldıktan sonra dezenfektan kullanılmalıdır.

• Tesis personeli maske takmalıdır. Maskenin burun, ağız ve çeneyi de kapatacak şekilde takılması, dış yüzeyine dokunulmaması, dokunulur ise alkol içerikli el antiseptikleri ile el hijyeni sağlanması gerekmektedir. Maske ön yüzüne dokunulmadan yanlarda yer alan lastiklerinden, bağcıklı ise bağcıklarından tutularak çıkartılmalı ve el hijyeni sağlanmalıdır.

• El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller sıklıkla en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptikleri kullanılmalıdır.

• Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kâğıt mendil ile örtmesi, kâğıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması, mümkünse cerrahi (tıbbi) maske kullanması zorunludur.

• Odalar ve diğer kapalı alanlardaki camlar günlük rutin temizlik esnasında açık olmalı ve temizlik sonrası en az 1 saat havalandırılmaktadır. Oda temizliğini yapacak kişinin ellerini yıkadıktan sonra eldiven giymesi ve temizliği eldivenli ellerle yapması gereklidir. Her oda temizliğinden sonra eldiven çıkartılmalı eller uygun şekilde yıkanmalı ve bir sonra oda temizliğinden önce yeni eldiven giyilmelidir.

• Misafirin kullandığı tekstil (nevresim, çarşaf, havlu vb.) Ürünleri katlanarak toplanmalı, bu işlem sırasında toz ve partikül oluşumuna izin şekilde kaldırılmalıdır ve çarşaf ve havlu gibi tekstil ürünleri en az 72°C’de deterjan ile çamaşır makinesinde yıkanmaktadır.

• Salgın süresince tesisçe belirlenen koronovirüs sorumlusu tarafından kontroller sürekli sağlanacaktır. Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gaziantep Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarındaki yeni gelişmeler olması halinde, güncel tedbirler iş güvenliği uzmanımızca, tüm personele eğitim verilecektir ve imza altına alınacaktır. Uyulması gereken kurallar ve denetiminden sorumlu personel "Alpaslan Yalçın’dır."

8. Tesislerde konaklayan misafirlerin konaklama süreleri bittikten sonra odanın temizliği/dezenfekte edilmesi ve havalandırılması, aynı odaya yeni misafirin kabulüne ilişkin prosedürler;

• Misafirler odadan ayrıldıktan sonra, oda en az 2 saat doğal şekilde havalandırılmaktadır.

• Misafir odası temizliği için su ve deterjan ile temizlik yapıldıktan sonra dezenfekte edilmektedir.

• Havalandırma ve klima sisteminin sterilizasyonu sağlanmaktadır. Odalarda bulunan su ısıtıcıları, televizyon ve klima kumandaları, kapı ve pencere kolları ile çekmece kulpları gibi misafirlerin sıklıkla temas ettiği/edebileceği tüm noktalar misafir tesisten ayrıldığında dezenfekte edilmelidir.

• Misafirlere sunulan şampuan ve duş jeli tek kullanımlıktır.

• Her odanın temizlenme ve dezenfeksiyon işlemleri sonrası kat görevlisi personel temizlik bezi, maske ve eldivenlerini değiştirmek zorundadır.

9. Misafirlerin ve personelin tesisin tüm alanlarını kullanırken uymaları gereken sağlık ve hijyen kuralları hakkında bilgilendirilmesi tesis girişlerinde yapılmaktadır ve bu kuralların personele tebliği yapılmıştır.

 İşletme İçi ve Servise İlişkin Kurallar

• Yemek salonları, giriş alanı ve holü, ilave salonlar gibi genel alan kullanımları ve açık alanlar dahil tesisin tamamı sosyal mesafe planına uygun olarak düzenlenir. Tesisin içinde veya dışarısında sıra oluşabilecek her yerde (lavabo önleri, varsa sigara içme alanları vb.) 1,5 metre ara ile sosyal mesafe işaretlemeleri yapılır.

• Misafir odalarında bulunan TV, klima vb. kumandaları ve oda kartları poşetlenecektir. Her kullanımdan sonra temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanacaktır.

• Servis yapılan masalar arası mesafe 1,5 metre, yan yana sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenecektir. Her masada en az %70 alkollü kolonya bulundurulacaktır.

• Bütün masa düzeni kuralları masa şekline bakılmaksızın (kare, dikdörtgen veya daire) her masa için uygulanacaktır.

• Müşteri sayısı maksimuma ulaştığında içeri müşteri alınmayacaktır.

• Mesafe ve oturma düzeni kuralları, aynı aileden olan müşteri grubu için uygulanmayacaktır.

• Çay/kahve makinesi, su sebilleri, içecek makinesi gibi araçların kaldırılması veya misafirin servis elemanı aracılığıyla servis alması sağlanacaktır.

• Servis personeli, servis esnasında mesafe kurallarını korumaya ve temastan kaçınmaya özen gösterecektir.

• Yemek masaları ve sandalyeler, servis malzemeleri, şeker, tuz, baharat, peçete, menü gibi malzemelerin her misafir kullanımından sonra silinerek uygun şekilde temizliği ve dezenfeksiyonu sağlanacaktır

• Kullanılacak metal çatal, kaşık, bıçaklar gerekli hijyen şartlarında temizlendikten sonra hijyen şartlarında kapalı ortamlarda muhafaza edilerek el değmeden müşteriye sunulacaktır.

• Açık büfe uygulaması yapılması halinde açık büfenin müşteri tarafına müşteri erişimini engelleyecek şekilde bariyer yapılacak, servis çalışanı tarafından yapılacaktır.

• Müşteri girişleri yapılmadan önce ateş ölçümleri yapılacak ve ateş ölçüm formu müşteri tarafından doldurulup, imzalı kayıtları alınacaktır.

• Mümkün olduğunca temassız ödeme alınacaktır. Temaslı pos cihazı kullanılması halinde, her kullanımdan sonra cihazın temizlik ve dezenfeksiyonu yapılacaktır.

• Kasada ödeme alan personel maske veya siperlik kullanacaktır. Kasa önünde sıra beklerken durulması gereken yerlere, müşterilerin aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretlemesi yapılacaktır. Ödeme noktalarında dezenfektan bulundurulacaktır.

Temizlik, Hijyen ve Havalandırma Kuralları

• Tüm alanların temizliği, yüzeyin niteliğine göre standartlara uygun ürün kullanılarak, uygun sıklıkta yapılacaktır.

• İşletmenin tamamında kapı kolları, elektrik düğmeleri, pos cihazı, televizyon kumandası, telefon, bilgisayar klavyesi, menü, masa üstleri gibi el temasının yoğun olduğu yüzeyler sık sık su ve deterjanla temizlenecek ve dezenfeksiyonu sağlanacaktır

• Genel kullanım alanlarının ve müşteri tuvaletlerinin girişlerinde dezenfektan bulundurulacaktır.

• Tuvaletlerde teması mümkün olduğunca azaltabilmek amacıyla musluklar ve sıvı sabun ünitelerinin kapılarının kollarının sık sık dezenfeksiyonu sağlanacaktır.

• Bazı işletmelerin ortak kullanıma sunduğu hasta ve özel gereksinimi olan kişiler tarafından kullanılan tekerlekli sandalye, mama sandalyesi vb. araçlar her kullanım sonrası mutlaka temizlenecek/dezenfekte edilecektir.

• Tuvaletlerin zeminleri, klozetler, pisuarlar, lavabolar, musluk ve batarya başlıkları, kapı kolları sık sık temizlenecek ve dezenfeksiyonu sağlanacaktır.

• Temizlik yapan personel kişisel koruyucu ekipman (eldiven ve maske) kullanacak, işlem sonrası ekipmanını belirlenen özel atık çöpüne atacak, su ve sabunla en az 20 saniye el temizliğini ve hijyenini sağlayacaktır.

• Tuvaletlerde tek kullanımlık kağıt havlular kullanılacaktır. Devamlı sıvı sabun, tuvalet kâğıdı ve kâğıt havlu bulundurulacaktır.

• Havalandırma ve klima sisteminin, bulaşık makinesi gibi araç, gereç, malzeme ve donanımın periyodik bakımları sterilizasyonu sağlanacaktır. Klima ve havalandırma sistemlerinin filtreleri periyodik olarak değiştirilecektir.

• Tesisteki kapalı mahallerin tamamının sıklıkla kapı ve pencereleri açılarak doğal havalandırması sağlanacaktır.

• Lobi girişinde dezenfektanlı antibakteriyel hijyen paspası bulundurulacaktır.

Çalışanlara Yönelik Kurallar

• İşletme bünyesinde görev alan personele işletmede uygulanacak plan, hijyenik malzeme ve koruyucu ekipmanların kullanımı konusunda periyodik temel eğitimler verilecek/verdirilecektir.

• Müşteriye hizmet verecek tüm çalışanların (fiili olarak görev yaptıkları süre boyunca) maske veya yüz koruyucu siperlik kullanmaları zorunlu olacaktır.

• Çalışanların sağlık kontrolü düzenli olarak yapılacak, birlikte yaşadığı kişilerin Covid-19 açısından izlenebilmesi için çalışanlardan periyodik bilgi alınacaktır.

• Çalışanlarda hastalık belirtileri tespiti halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurması sağlanacaktır.

• Covid-19 tanısı alan ya da Covid-19 temaslı olması nedeniyle takibe giren çalışanın en az 14 gün çalıştırılmaması esasına riayet edilecektir.

• Personele, çalışma yerine, misafirler ve ortam ile temasına uygun kişisel koruyucu donanım (maske, tıbbi maske, siperlik, eldiven, yüz koruyucu gibi) ile el antiseptiği sağlanacak ve kullanımı izlenecektir.

• Çalışanların kıyafetlerinin günlük temizliği ve hijyeni sağlanacaktır.

• Aynı vardiyada mümkün olduğunca aynı personelin çalıştırılmasına özen gösterilecektir.

• Çalışanların ortak yemek yeme, dinlenme alanları mesafe koşullarına uygun olarak düzenlenecek, bu konuda gerekirse yer işaretleri, şerit, bariyer gibi düzenlemeler yapılacak, bu alanların temizliği ve kurallara uygun şekilde dezenfeksiyonu düzenli olarak sağlanacaktır.

• Personellerin  günlük ateş ölçümleri yapılacak ve kayıt altına alınacaktır.

Mutfak ve İmalat Yerlerine İlişkin Kurallar

• Haşere ve zararlılarla mücadele hususları da gözetilerek COVID-19 tedbirlerine yönelik mutfak temizliği ve gıda güvenliğini içerecek şekilde tedbirler planlanacaktır. Belirlenecek sorumlu personelce bu tedbirlere uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecektir. Gıda güvenliği ve mutfak hijyeni uygulamalarının ilgili mevzuat ve yönetmeliklere uygun yapılması sağlanacaktır.

• Gıda üretim/imalat alanına ham madde ve ürün sevklerinde ve mutfak alanında hijyen bariyerleri, sterilizasyon cihazları el ve vücut hijyeni için gerekli alet ve ekipman bulundurulacaktır. Mutfak ve pişirme alanlarına görevli olmayan personel giremeyecektir.

• Bütün gıdalar kapalı dolaplarda veya üzeri kapalı şekilde muhafaza edilecektir.

• Çapraz bulaşmayı önlemek için, işlem görmemiş gıda maddeleri ile hazırlanmış gıdalar mutfakta birbirlerinden ayrı yerlerde muhafaza edilecektir. Ayrıca, hiçbir gıda maddesi zeminle temas ettirilmeyecektir.

• Mutfak ve ilişkili alanların, mutfakta kullanılan her türlü donanım ve ekipmanın, tezgâh ve saklama alanlarının temizlik ve hijyeni düzenli olarak sağlanacaktır. Elle sık temas eden yüzeyler düzenli olarak silinecek ve dezenfekte edilecektir.

• Mutfak personelinin çalışma esnasında iş kıyafeti ve kişisel koruyucu ekipman (maske, siperlik) kullanmaları, ellerini düzenli olarak yıkamaları ve antiseptik ile temizlemeleri sağlanacaktır.

• Mutfakta, personelin uyması gereken kurallar ve iyi hijyen uygulamaları ile ilgili görsel/yazılı bilgilendirme yapılacaktır.

• Mutfakta çalışan personelin işletmenin diğer alanlarında çalıştırılmaması sağlanacaktır.

10. Misafir ve personelde hasta, semptomlu, şüpheli durumların varlığı ve acil hallerde en yakın hastane bilgileri;

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi - Üniversite Bulvarı, 27310 Şehitkamil/Gaziantep

(0342)360 60 60 (2km)

11. Hastalık belirtileri gösteren personel/misafirle ilgilenecek (bu kişiler 24 saat esasına göre görev yapacaktır.) tesis görevlisinin;

Adı- soyadı: Alpaslan Yalçın

 İletişim bilgisi: 0538 696 66 45

Tesis görevlisinin şüpheli veya pozitif vaka durumda olan kişilere yaklaşımı aşağıdaki şekilde uygulanacaktır;

Diğer konuklardan ivedilikle ayrılıp, maske takılması sağlanarak sağlık birimine başvurmaları sağlanır. Kişi ile aynı odayı paylaşanların cerrahi (tıbbi) maske takması sağlanır. Eğer olası olguya refakat etmezlerse odalarında izole edilmeleri sağlanır. Kişinin başvurduğu sağlık birimi tarafından, İl/İlçe Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimine ivedilikle bilgi verilir. Bulaşıcı hastalıklar birimi, olası olgu yönetim şemasına göre olguyu yönetir. Temaslılarını saptayarak, temas özelliklerine göre (yakın temaslı, temaslı) gerekli izlem prosedürlerini başlatır.

12. Covid-19 tanısı kesinleşen hastanın odası 24 saat süreyle havalandırılır ve boş tutulması sağlanır, sonrasında temizlik personeli maske, eldiven, siperlik ve koruyucu kolluk ekipmanlarını takarak, detaylı bir şekilde su ve deterjanla temizlenir ve dezenfekte edilir. Bu işlemler sonrasında odaya yeni kişi alınabilir. Oda temizliği esnasında temizlik görevlisinin kullandığı ekipmanlar mutlaka değiştirilir.

13. Tesis içi salgın tedbir planı kapsamında uyulacak kurallar tesisimiz girişlerinde, lobi, misafir odaları, açık alanlara asılmıştır. İnternet sitemiz olan http://otel.gantep.edu.tr/ sitesinde bahse konu olan plan yayınlanacaktır.

14. “Tesis içi salgın tedbir planı” kapsamında, misafirler tarafından kullanılacak konaklama tesisinin bünyesinde bulunan tüm bölümler/alanlar için bu genelge kapsamında uyulması gereken tüm kuralların denetiminden sorumlu personel görevlendirmesi;

15. Turizm Uygulama Oteli tüm bölümleri denetleme görevlisi Alpaslan Yalçın’dır.

                                 Gaziantep Üniversitesi Turizm Uygulama Oteli